• slide4
  • slide1
  • slide2
  • slide5
  • slide3

У Іваничівському районі проведено планові обстеження плодових насаджень та встановлено феромонові пастки

02.06.20.2.jpgУ зв’язку з виявленням у Іваничівському районі в 2014 році бактеріального опіку плодових (Ervinia amylovora (Burill) Winslow at al., 29 травня спеціалісти управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області Ірина Хайдукова, Наталія Горпинюк, Оксана Буйницька спільно з фахівцями ДУ «Волинська обласна фітосанітарна лабораторія» Юлією Оксенюк  та Тетяною  Сулевою, провели ревізію старих вогнищ на виявлення даної хвороби. Під час обстеження відібрано зразки рослиного матеріалу для проведення фітосанітарної експертизи.

Бактеріальний опік плодових – небезпечна бактеріальна хвороба , яка уражує понад 170 видів рослин.Першою типовою ознакою прояву хвороби є опік квітів, що з’являється навесні в період цвітіння плодових дерев. Квіти в’януть, всихають, змінюють забарвлення від коричневого до чорного. Уражені бактеріальним опіком квіти можуть опадати, але частіше вони залишаються на рослині. Інфекція від квітів передається на сусідні листки і гілочки. Інколи ураження квітів може призвести до втрати цілої гілкичи дерева. Протягом декількох днів інфекція бактеріального опіку плодових поширюється пагонами. Інфіковані пагони змінюють забарвлення від світло- до темно-коричневого на яблунях та від темно-коричневого до чорного — на грушах. Характерна ознака хвороби — уражені молоді пагони, які загинаються у вигляді гачка. Плоди (особливо молоді) також чутливі до збудника захворювання. Недозрілий плід може інфікуватись через природні пори, ранки або через плодоніжку від сусіднього плоду чи квітки. Зараження рослин може відбуватися в різні періоди вегетації –ранньовесняний (період розпускання бруньок і цвітіння), літній (період інтенсивного росту дерев) та осінній.

Найсприятливішими умовами для розвитку захворювання бактеріальним опіком плодових є відносна вологість 80% та температура повітря +18 - +29°С. Захворювання плодів особливо інтенсивно розвивається після дощів з градом. Вони стають коричневими та чорними. Часто з ураженого плоду виділяється липка рідина від молочного до янтарного кольору (бактеріальний ексудат). Основними переносниками збудника на невелику відстань є комахи-запилювачі (бджоли, оси, мухи, джмелі, попелиці, галиці, тощо). Захворювання також може передаватись під час окулірування дичок, на що слід звертати увагу при використанні прищепного матеріалу.

Крім того, під час обстеження виставлено феромонові пастки на виявлення американського білого метелика (Hyphantria cunea Drury.), персикової плодожерки (Carposina sasakii Matsum.) та яблуневої плодожерки (Carpocapsa pomonella L.) з наступною ідентифікацією.