• slide5
  • slide2
  • slide3
  • slide4
  • slide1

Середземноморська плодова муха (Ceratitis capitata Wied.)

05.11.21.jpgCeratitis capitata Wied. - небезпечний шкідник, відноситься до списку А-1: Карантинні організми, відсутні в Україні (наказ від 29.11.2006  № 716 «Про затвердження Переліку регульованих шкідливих організмів» з внесеними змінами та доповненнями від 04.08.2010 та 16.07.2019). Пошкоджує понад 70 видів рослин, з них: апельсини, мандарини, хурму, інжир, банани, лимони, суниці, гранати, манго, груші, яблуні, сливи, черешні, виноград, тощо.

Походить шкідник з Південної Африки. На території Європи вперше виявлений в середині XIX століття, де завдав значної шкоди плодівництву. В Україні вперше Ceratitis capitata Wied. виявлена у 1937 р. в Одесі, куди була ввезена з плодами цитрусових культур із Іспанії. Завдяки вчасно проведеним карантинним заходам, вогнище було ліквідовано. Неодноразово працівники фітосанітарної служби Київської, Одеської та інших областей виявляли шкідника у імпортних вантажах цитрусових та персиків.

Для України, проникнення і розповсюдження середземноморської плодової мухи в першу чергу загрожує плодівництву у південних областях, особливо тих, де є міжнародні морські порти, через які відбувається ввезення імпортних овочів і фруктів на нашу територію.

Біологія. Оптимальною температурою повітря для розвитку Ceratitis capitata Wied. є 20 – 28 ºС (розвиток припиняється при 12 ºС).

Імаго Ceratitis capitata Wied. вилітають навесні, живляться соком плодів і відкладають яйця в маленьку порожнину під шкіркою, яку проколюють гострим кінцем яйцекладу. Самка за період свого життя (6-8 місяців) може відкласти від 100 до 300 яєць.

Через 2-4 доби з яєць відроджуються личинки. Личинки живляться і пересуваються в середині плоду, досягнувши старшого віку залишають плоди та проникають у ґрунт на глибину до 5 см. де заляльковуються і перетворюються в пупарій. Через 6-11 днів залежності від температури відроджуються імаго.

Період розвитку Ceratitis capitata Wied. залежить від кліматичних умов. За температури 26ºС та вологості 70% розвиток від яйця до імаго відбувається за 18-20 днів, за температури 21ºС–за 40-70 днів, за температури 16ºС–за 100 днів.

Морфологічні особливості. Ceratitis capitata Wied. за розміром дещо менша ніж звичайна домашня муха (завдовжки 4,5-5,0 мм.), має строкате забарвлення. Голова самки білувато-сіра, з темною смугою на хоботку. Вусики складаються з трьох члеників і щетинки. У самців щетинки закінчуються ромбовидними коричневими лопатями. У живих комах очі винно-червоні з зеленим відблиском. Груди блискучо чорні, з жовто-білими плямами, крила з переривчастими широкими поперечними смугами попелясто-сірого кольору з жовтуватим відтінком. Основа та передній край крил затемнені. Ноги жовті, лапки 5-членикові. Черевце сплющене і вигнуте, жовтувате з трьома темно-сірими поперечними смугами.

Яйце: 0,5-0,9 мм завдовжки, загострене з обох кінців, кремово-біле, з помітною під мікроскопом сітчастою структурою оболонки.

Личинка: щойно відроджена довжиною до 1 мм; останнього віку – прозора білувата, іноді жовтувата чи рожева, в залежності від вмісту кишечника; завдовжки 7-10 мм. Тіло складається з 12 члеників. На гострому передньому кінці тіла знаходиться ротовий апарат, який складається із чорних хітинових мандибул, якими личинка руйнує плід, та передні дихальця з розширеним атріумом, який складається з 9-11 пальцеподібних виростів. Задній кінець тупий, на ньому є дихальця з трьома дихальними щілинами та анальними виступами.

Пупарій: до 4-5 мм довжиною, овальний, дещо витягнутий, від жовтого до темно-коричневого кольору, з помітною сегментацією і задніми дихальцями.

05.11.2021.jpgОзнаки пошкодження. При початкових стадіях ураження плоди можуть зовні не відрізнятися від здорових. Лише за більш детального огляду на шкірці можна виявити прокол, краї якого підсихають і стають коричневими. При натисканні ушкоджені плоди продавлюються, стають м’якими, розрізавши їх, всередині можна побачити білувато-кремових личинок мухи. Поблизу в шкірці може бути другий отвір дещо більшого діаметру і з більш свіжими краями, навколо якого утворюється теж коричнева пляма, це вихідний отвір, зроблений личинками, які закінчили живлення і вийшли із плоду для заляльковування.

На шкірці персиків, в місцях проколів яйцекладом з’являються краплини камеді. На апельсинах, айві, яблуках ушкоджені місця твердіють і темнішають; частіше ушкоджені місця виявляють з нижнього боку висячих плодів.

Влітку найчастіше пошкоджуються апельсини, абрикоси, персики тощо, які мають жовто-помаранчеве забарвлення. На зелених плодах можна помітити місця проколів яйцекладом. В плодів що мають високий вміст цукру пошкодження супроводжується витіканням солодкого соку, який склеює сусідні плоди.

Шкодочинність. Ceratitis capitata Wied. – поліфаг, відноситься до групи найнебезпечніших і шкодочинних видів, практично у всіх країнах де вирощують рослини господарі. Шкідник знищує від 30 до 100% урожаю плодів. За даними доктора Берна, у 1954 р. шкідник акліматизувався у Австрії, і вже у 1956 р. в садах, на околицях Відня Ceratitis capitata Wied. пошкодила 90-100% плодів рослин-господарів.

Окрім прямої шкоди, спричиненої живленням шкідника, значні втрати врожаю зумовлені також й тим, що після відродження личинок, внаслідок їхнього живлення, в м’яких тканинах плодів рослин-господарів розвиваються вторинні мікроорганізми (грибки), що призводить до їхнього загнивання та опадання.

Способи поширення: При міжнародній торгівлі цей шкідник може розповсюджуватися з плодами у стадії яйця, личинки та імаго. Імаго можуть переміщуватися з різними видами транспорту. Шкідник здатний виживати без живлення протягом тижня, а при наявності джерела живлення – 6-8 місяців. Імаго можуть також пасивно переноситися вітром на відстань до 20 км.

Методи виявлення. З метою виявлення Ceratitis capitata Wied. проводять обстеження насаджень рослин господарів, візуально і за допомогою феромонних пасток. Пастки із статевим феромоном самки середземноморської плодової мухи вивішують у червні із розрахунку 1 пастка на 5 га плодоносних садів або на 10 присадибних ділянок. В липні і серпні проводять вибірку вкладишів і заміну феромонних капсул. Після чого вкладиші відправляють в фітосанітарну лабораторію, а феромонні капсули знищують.

На протязі вегетаційного періоду, з червня по серпень проводять три візуальних обстеження зерняткових і кісточкових культур, в період їх дозрівання.

При цьому оглядають кожне 5 дерево, починаючи з крайніх рядів всіх сторін ділянки, потім по двох діагоналях. Спочатку звертають увагу на падалицю, після чого дерево злегка струшують і оглядають всі плоди, які впали на землю.

Всі відібрані зразки (імаго, личинки, вкладиші із феромонних пасток) супроводжують направленням і відправляють до фітосанітарної лабораторії для уточнення видової належності шкідника.

Фітосанітарні заходи.

Основним фітосанітарним заходом є огляд вантажів плодів з заражених зон країн розповсюдження шкідника у місцях розмитнення та розвантаження з відбором зразків для фітосанітарних лабораторій.

При виявленні Ceratitis capitata Wied. необхідно провести знезараження об’єктів регулювання. Якщо до вантажу неможливо застосувати фітосанітарні процедури, тоді вантаж може бути знищено у безпечний спосіб або повернуто в країну відправника (ст. 42. Закону України «Про карантин рослин»). В 3-х км зоні пунктів ввезення імпортних вантажів проводяться щорічні обстеження з використанням феромонних пасток, харчових принад та жовтих клейових пасток. При виявленні Ceratitis capitata Wied. під час обстежень в період вегетації рослин, на даних площах встановлюється карантинний режим. У карантинній зоні проводяться відповідні заходи щодо локалізації та ліквідації вогнищ даного регульованого шкідливого організму.

Список використаної літератури

  1. Карантинні організми в Україні та заходи регулювання їх чисельності / О.І. Борзих, Ю. Е. Клечковський, Л.А. Пилипенко, В. М. Большакова, С. О. Глушкова, Г. Ф. Чебановська. За ред.Ю.Е. Клечковського - Одеса, TOB"Елтон"- 2011 - укр.м. - 138с., Іл. 21 с.
  2. Мовчан О.М.Карантинні шкідливі організми. Частина 1. Карантинні шкідники.- К.: Світ, 2002. - 288 с. Іл. 40 с.
  3. EPPO quarantine pest Data Sheets on Quarantine Pests Ceratitis capitata
  4. JorgeC. GuillenAguilar, LilianaLоpezMuñ, ErvinPеrezEspinoza, EricF. LоpezVillalobos, VіctorH. MarroquínSolоrzano, José D. DomіnguezVentura, EdgarG. RecinosCastillo. Manual to Differentiate Wild Mediterranean Fruit Flies Ceratitis capitata (Wied.) from non-irradiated (Fertile) and Irradiated (Sterile) VIENNA Temperature Sensitive Lethal Strain Flies. Edited byJesus Reyes-FloresJoint FAO/IAEA Programme of Nuclear Techniques in Food and Agriculture. 2016. – 48s.
  5. PM 7/104 (1) Ceratitis capitata Bulletin OEPP/EPPO Bulletin 41, 340–346

 

Головний фахівець ВФА                Людмила ГОРАНСЬКА