• slide4
  • slide2
  • slide3
  • slide1
  • slide5

Історія створення фітосанітарної лабораторії

Волинська обласна фітосанітарна лабораторія бере свій початок із карантинної лабораторії, яка була створена 30 березня 2005 року у складі Державної інспекції з карантину рослин по Волинській області у с. Римачі Любомльського р-ну.

Створення в області карантинної лабораторії, було зумовлено надходженням на територію України величезного потоку імпортних об’єктів регулювання, які до березня 2005 року відправлялися на лабораторну експертизу у Львівську зональну карантинну лабораторію.

Відкриття карантинної лабораторії, дало змогу оперативно проводити лабораторну експертизу імпортних та вітчизняних об’єктів регулювання.

Крім того, систематичне обстеження сільськогосподарських угідь, місць зберігання і переробки продукції рослинного походження інспекторами з карантину рослин спільно з працівниками лабораторії дозволило своєчасно виявляти, локалізовувати та ліквідовувати карантинні організми на території Волинської області.

Із надходженням зразків та оперативністю проведення фітосанітарної експертизи імпортних об’єктів регулювання не виникало проблем, так як лабораторія знаходилася в 15 км від пункту пропуску Ягодин автомобільний та 0,5 км від пункту пропуску Ягодин залізничний. Проте, доставка зразків із решти районів області була вкрай незручною. Тому, керівництвом області було прийнято рішення про створення карантинної лабораторії у м. Луцьку для вчасного і якісного проведення фітосанітарної експертизи та запровадження карантинних заходів при виявленні карантинних організмів в об’єктах регулювання.

Луцька міська карантинна лабораторія була створена в березні 2008 року та атестована на проведення п’яти видів експертиз. Зокрема: ентомологічної, мікологічної, гельмінтологічної, гербологічної та бактеріологічної.

Згодом, 02.12.2009 року на виконання наказу Головної державної інспекції з карантину рослин № 252 Луцьку міську карантинну лабораторію було перейменовано на Волинську обласну та змінено її статус. В свою чергу лабораторія у с. Римачі була перейменована на Любомльську міську карантинну лабораторію.

Робота працівників лабораторії не обмежувалася тільки проведенням аналізів. Відповідно до плану роботи в обов'язки спеціалістів лабораторії входилопроведення навчання спеціалістів інспекції щодо методів проведення обстежень сільськогосподарських культур, лісових насаджень тощо, виготовлення та зберігання зразків-документів, поповнення колекційних матеріалів, ведення картотеки карантинних організмів. Картотека щораз поповнювалася організмами, обмежено розповсюдженими та відсутніми на території України.

Відповідно до Положення про Державну ветеринарну та фітосанітарну службу України в листопаді 2012 року було створено Державну установу «Волинська обласна фітосанітарна лабораторія» (далі Волинська фітолабораторія), яка належить до сфери управління Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України.

Волинська фітолабораторія у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, іншими актами Верховної Ради України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України та Положенням про Державну установу "Волинська обласна фітосанітарна лабораторія".

Волинська фітолабораторія співпрацює із обласною та районними державними адміністраціями, адміністраціями залізниць, хлібоприймальних підприємств, ринків, органами МВС, ДАІ, СБУ, прокуратури, виконавчої служби, науково-дослідними установами, з питань вивчення видового складу, біології та екології, розробки прогнозу поширення і методів контролю регульованих шкідливих організмів.

Відповідно до структури в установі створено три відділи. Зокрема це:

- Відділ фітосанітарного аналізу;

- Відділ фітосанітарних процедур;

- Відділ біологічного методу захисту рослин.

Фітосанітарна експертиза проводиться якісно та вчасно завдяки сучасному лабораторному обладнанню та кваліфікованим фахівцям, які постійно підвищують свій фаховий рівень, удосконалюють професійні навички при обміні досвідом.

Повсякчас, фахівці лабораторії приділяють велику увагу роботі з суб’єктами господарювання, пропаганді знань в сфері карантину та захисту рослин, розробці методик і рекомендацій з виявлення регульованих шкідливих організмів і виконанні фітосанітарних вимог.

На даний час лабораторією розпочато процедуру підготовки до акредитації відділу фітосанітарного аналізу відповідно до національних, європейських та міжнародних стандартів.