• slide3
  • slide2
  • slide1
  • slide5
  • slide4

АМЕРИКАНСЬКИЙ БІЛИЙ МЕТЕЛИК (HYPHANTRIA CUNEA DRURY) - НЕБЕЗПЕКА ДЛЯ САДОВИХ ТА ЛІСОВИХ НАСАДЖЕНЬ

01.06.2022.jpgАмериканський білий метелик (Hyphantria cunea Drury)— небезпечний шкідник, відноситься до списку А-2: Карантинні організми, обмежено поширені в Україні (згідно наказу від 29.11.2006  № 716 «Про затвердження Переліку регульованих шкідливих організмів» з внесеними змінами та доповненнями від 04.08.2010 та 16.07.2019), який пошкоджує близько 250 видів плодових, декоративних, лісових насаджень та інших культур. Віддає перевагу шовковиці, клену, яблуні, сливі, черешні, груші, вишні, горіху волоському, айві, бузині, ясену тощо.

 Батьківщиною метелика є Північна Америка. У 1940 p. шкідник потрапив на територію Європи. В Україні Н. cunea  виявлений у 1952 році в Закарпатській області. З 1966 року відбулося поступове розповсюдження даного шкідника по території країни. На території Волинської області вперше виявлений в 2019 році. У 2020 році були зафіксовані нові вогнища даного шкідника, у  вересні 2021 року состерігався масовий спалах  шкідника на Волині. Станом на 1 січня 2023 року загальна площа карантинного режиму по АБМ  в області  становить  44306 га.

01.06.2022_р.jpg

Швидкому поширенню американського білого метелика сприяє здатність активно мігрувати на стадії імаго, висока  плодючість та адаптаційна здатність, низький рівень обмеження його чисельності ентомофагами, хороша кормова база, та глобальне потепління клімату, пом’якшення метеорологічних умов як влітку, так і взимку.

Біологія. В умовах України американський білий метелик розвивається в двох поколіннях на рік. Зимує шкідник в стадії лялечки. Літ генерації, що перезимувала, відбувається в травні, при підвищенні температури повітря вище +18°С. Вихід метеликів із лялечок відбувається в вечірні години, а основний літ спостерігається вранці, о 5.00-7.00 годині (30-40 хвилин). Масовий виліт метеликів триває 11-14 днів. Метелики не живляться. Після спарювання самки відкладають яйця з нижньої поверхні листка. Одна самка здатна відкласти 200-2000 яєць, у середньому по 450 шт у яйцекладці. Гусениці відроджуються через 14-20 днів, через декілька годин вони починають живитися і будувати гнізда. Починаючи з п’ятого віку гусениці перестають продукувати павутину та поступово залишають гніздо, і розповзаються по дереву. Заповзаючи в тріщини кори, парканів, тару, пакувальний матеріал, сплітають навколо себе кокон і заляльковуються (друга-третя декада червня). У третій декаді липня починають вилітати метелики другого, літнього покоління. Заляльковування гусениць другого покоління відбувається наприкінці вересня.

01.06.2022.1_р.jpgМорфологічні особливості. Імаго: має розмах крил 20–36 мм, а довжина тіла становить від 9 до 15мм. Крила білі або білі з темно-коричневими цяточкати. Розмах крил від 20 до 36 мм, Голова, груди та черевце дорослої особини вкриті білими довгими волосками. Вусики чорні з білим нальотом, у самця дворядно-гребінчасті, у самки - дворядно-пильчасті. Метелика слід відрізняти від золотогуза (Euproctis chrysorrhoea L.) у якого кінчик черевця вкритий золотистими волосками, і вербової хвилівки (Leucoma salicis L.), яка майже вдвічі більша (розмах крил 35–55 мм). Яйця: кулеподібні з плоскою основою, розміром 0,5- 0,6 мм у діаметрі, щойно відкладені світлі, пізніше - сірі. Гусениця: молодших віків завдовжки 1—1,5 мм, світло-жовта, голова, грудний щиток і грудні ноги чорні. Вздовж спини має два ряди чорних та світло-жовтих бородавок, з боків - чотири ряди. Кожна бородавка має волоски: довгі - чорні, короткі - білі. Гусениця старших віків завдовжки 30-40 мм, тіло яких густо вкрите щетинками і волосками, на спинній частині мають два ряди чорних бородавок з боків, голова і ноги - чорні, блискучі. Лялечка: видовжено-яйцеподібної форми, завдовжки 10-15 мм., спочатку лимонно-жовті, з часом стають темно-коричневими Шви між члениками черевця обмежені характерними рядами грубих крапкоподібних ямок.

Ознаки пошкодження. Однією з основних ознак пошкодження є наявність на деревах павутинистих гнізд. Гусениці 1-2 віків утворюють гнізда з декількох листочків, які щільно обплетені павутиною. В кінці 5-го віку гусениць гніздо може досягати розміру 1—1,5 м, в ньому крізь павутиння просвічують пошкоджене, пожовкле і неушкоджене зелене листя, екскременти, шкурки гусені і сама гусінь.

01.06.2022.3.jpgШкодочинність. Гусениці шкідника повністю, або частково об’їдають листя на деревах, що призводить до порушення процесів обміну речовин у рослинах, їх ослаблення та загибелі окремих рослин, особливо при багатократному пошкодженні. У результаті знижується захисна, декоративна та естетична функція рослин, погіршуються умови існування фауни і скорочуються рекреаційні площі. При зменшенні площі листкових пластинок у плодових дерев до 50% знижується урожайність на 50-55%, а при їх об’їданні на 75% - врожай практично відсутній. Гусениці є харчовими конкурентами тутового шовкопряда. Волоски можуть викликати у людини алергічні реакції.  

Способи поширення. Американський білий метелик здатен розповсюджуватись шляхом природних перельотів на відстань до 250 м., розповзанням гусені (до 20-25 м.), а також за допомогою транспортних засобів при перевезенні сільськогосподарської продукції та промислових вантажів. Можливе пасивне перенесення на значні відстані повітряними потоками.

Середня швидкість розповсюдження у країні становить 30-40 км на рік.

Методи виявлення. Для виявлення американського білого метелика навесні здійснюються ретельні візуальні обстеження плодових, декоративних та інших багаторічних насаджень. З метою виявлення імаго шкідника проводять огляд окремих гілок з періодичним струшуванням їх, внаслідок чого метелики злітають і через 5-6 метрів сідають. Їх можна відловлювати вночі на світло або (УФ пастку) при температурі повітря вище 15°С. Повторні обстеження проводять у період масової появи павутинних гнізд із гусеницями третього віку першого покоління. Для виявлення кожного покоління необхідно проводити по два обстеження з інтервалом у 10 днів. Для виявлення лялечок проводять ґрунтові розкопки навколо дерев, використовують ловчі пояси.

Одним із найпоширеніших методів для виявлення різних видів шкідників, у тому числі і регульованих, є використання феромонних пасток.

Фітосанітарні заходи. Для попередження занесення американського білого метелика  на територію, вільну від шкідника, слід проводити детальний огляд імпортних та вітчизняних вантажів, пакувального матеріалу, транспортних засобів, які надходять з карантинних зон, регулярно обстежувати багаторічні насадження. З метою вчасного виявлення первинних вогнищ шкідника та їх негайної ліквідації необхідно здійснювати суцільні обстеження багаторічних насаджень уздовж доріг, у садах, парках у різних захищених від протягів та холодів місцях. При виявленні нових вогнищ американського білого метелика встановлюється карантинний режим. У карантинній зоні проводяться відповідні заходи щодо локалізації та ліквідації вогнищ даного регульованого організму.

Відповідальність за дотриманням вимог законодавства у сфері карантину рослин щодо знищення американського білого метелика покладається на землевласників та землекористувачів на території яких виявлено карантинного шкідника. Згідно ст. 12, ст. 47 Закону  України «Про карантин рослин», правила фітосанітарного контролю є обов’язковими для виконання  особами та органами державної  влади .

Постійно протягом карантинного періоду виконавчий комітет міських (сільських, селищних) рад, землевласники та землекористувачі, суб’єкти господарювання, розміщені на території, де запроваджено карантинний режим,  зобов’язані здійснювати у період вегетації у випадку виявлення американського білого метелика на площі, де запроваджено карантинний режим:

збір та знищення гусениць та кладок яєць;

обрізку гілок з гніздами гусені, які необхідно спалювати у спеціально відведених місцях;

очищення дерев від нашарування кори;

знищення рослинних решток;

перекопування пристовбурових кругів у садах, парках та на присадибних ділянках;

масовий вилов за допомогою феромонних пасток та ловчих поясів;

обробки інсектицидами згідно з Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні відповідно до Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».

 Використані джерела:

  1. http://voldpss.gov.ua/viewNews/uvaha-masovyi-vykhid-druhoho-pokolinnia-amerykanskoho/
  2. Заполовський А.С. Американський білий метелик - небезпечний карантинний шкідник / А.С. Заполовський, А.І. Ігнатюк, Ю.Ф. Руденко, Н.М. Плотницька, М.І. Дідух. –Житомир,2013. - 31 с.
  3. Клечковський Ю.Е. Американський білий метелик/ Ю.Е. Клечковський, С.О. Трибель. — К.: Колобіг, 2005. — 104 с
  4. Мовчан О. М. Виявлення, локалізація і ліквідація вогнищ Американського білого метелика /. О.М. Мовчан, І.Д. Устінов, Ж.Д. Кудіна - К: Головна державна інспекція по карантину рослин, 1996. – 21 с.
  5. Романченко В. О.Американський білий метелик: розвиток в умовах Кіровоградської області / В. О. Романченко, А. Ф. Челомбітко, Л. В. Саранча, В. В. Біляков //Карантин і захист рослин. - 2013. - № 12. - С. 21-23.
  6. SourakovParis2014Fall webworm, Hyphantria cunea (Drury) (Insecta: Lepidoptera: Arctiidae: Arctiinae)University of Florida/IFAS Extension Publication EENY-486 (IN878), Gainesville, FLhttp://entnemdept.ufl.edu/creatures/trees/moths/fall_webworm.htm
  7. Schowalter T. D. Ring D. R. Biology and Management of the Fall Webworm, Hyphantria cunea (Lepidoptera: Erebidae) Journal of Integrated Pest Management, Volume 8, Issue 1, 1 January 2017https://academic.oup.com/jipm/article/8/1/7/30640
  8. Taehwan Jang, Myung Suk Rho, Sang‐Hyun Koh, Kwang Pum LeeHost–plant quality alters herbivore responses to temperature: a case study using the generalist Hyphantria cuneaEntomologia Experimentalis et Applicata. 154 (2): 120–130.https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/eea.12261
  9. Takeda Makio. Differentiation in life cycle of sympatric populations of two forms of Hyphantria moth in central Missouri. First published:24 June 2005 https://doi.org/10.1111/j.1479-8298.2005.00117.x