• slide3
  • slide2
  • slide1
  • slide5
  • slide4

ДО УВАГИ СУБ’ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ!

02.06.23.jpgЗ метою здійснення безпечного експорту ячменю з України до Китаю, а також для забезпечення безпеки сільськогосподарського виробництва та екології, на основі результатів аналізу фітосанітарних ризиків Міністерством аграрної політики та продовольства України та Генеральною адміністрацією нагляду за якістю інспекції та карантину Китайської Народної Республіки затверджено Протокол фітосанітарних та інспекційних вимог щодо експорту ячменю з України до Китаю (5 грудня 2013 року). Відповідно до цього протоколу необхідно проводити інспектування ячменю у період вегетації на предмет виявлення  шкідливих організмів, що перебувають під контролем Китайської Народної Республіки.

Державними фітосанітарними інспекторами щорічно проводяться обстеження на виявлення шкідливих організмів  ячменю (озимий та ярий) - від фази колосіння до фази молочної стиглості (червень).

Обстеження включає: огляд посівів у шахматному порядку,  або за діагоналлю поля, відбір зразків рослин, збір шкідливих організмів та уражених рослин.

Для проведення фітосанітарної експертизи відбирають рослини з корінням.

З метою реалізації вимог статті 4 та 5 Протоколів також, державними інспекторами проводяться обстеження складських приміщень, з яких планується експорт ячменю, сої та кукурудзи на предмет виявлення шкідливих організмів, що  знаходяться під карантинним контролем Китаю.

Обстеження складських приміщень проводяться:  візуально, із застосуванням харчових принад та феромонних пасток.

З кожного  місця зберігання державним фітосанітарним інспектором, формується зразок, який направляється у супроводі направлення на фітосанітарну експертизу до фітосанітарної лабораторії.

Вимоги щодо експорту ячменю з України до КНР за посиланням:     https://www.youtube.com/watch?v=n1diIks281U