Амброзія полинолиста
Ambrosia artemisiifolia L.
Батьківщина амброзії полинолистої - Північна Америка. На Україні амброзія виявлена у 24 областях, її потенційний ареал охоплює практично всю територію України. На території Волинської області цей бур’ян було виявлено у 2008 році і станом на 01 липня 2016 року вогнища зареєстровані у 8 районах, на площі 18,935 га.
Амброзія полинолиста - однорічна яра рослина за зовнішнім виглядом схожа на коноплі, а за розміром і формою листя нагадує полин гіркий (звідки і назва - полинолиста). Сходи з'являються в травні і на протязі всього літа. Особливо цьому сприяють опади. За сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 2-2,5 метрів, а коріння заглиблюється до 4 метрів. Стебло і листя опушені. Розрізняють дві форми амброзії:
- сірувата з червонуватими стеблами і дуже опушеними суцвіттями;
- зелена, розсіяно-опушена.
Амброзія - однодомна рослина, має одностатеві чоловічі і жіночі квітки. Рідко зустрічаються одностатеві рослини лише з жіночими квітками. Чоловічі квіти жовтого кольору зібрані в колосоподібні суцвіття на верхівках гілок, кошики з жіночими квітками розміщені в пазухах верхніх листків.
Насіння амброзії - несправжній плід обернено яйцеподібної форми з 5-10 шипами навколо верхньої частини і одним більшим в центрі. Розмножується амброзія лише насінням, яке утворює в великій кількості. Добре розвинені рослини можуть давати до 100 тис. насінин. Насіння амброзії зберігає схожість в грунті до 20 років, а за деякими статистичними данними до 40 років. Надмірно виснажує грунт, а при великому забур'яненні культурні рослини гинуть.
Квітковий пилок амброзії шкідливий для людини. В період цвітіння, а це з середини липня до жовтня, серед населення спостерігається алергійне захворювання - амброзійний поліноз (осіння сінна лихоманка). Кожна рослина амброзії виділяє мільярди пилкових насінин, котрі підіймаючись з повітрям, переносяться вітром на велику відстань (майже на 5 км). Потрапивши в органи дихання людей, в очі, ніс, бронхи - викликає слизотечу, погіршує зір, підвищується температура тіла, з'являється кашель, головні болі, у найбільш чутливих - приступи астми.
Поширюється з насіннєвим матеріалом сільськогосподарських культур, насіння може переноситися на значні відстані з водними потоками (талими водами навесні, по струмках, ярах, річках). Розповсюдженню бур’яну сприяють: вітер, транспорт (колеса автомашин, тракторів і інших транспортних засобів), взуття людей, до якого насіння прилипає разом із ґрунтом.
Амброзія полинолиста засмічує всі польові культури, особливо просапні та зернові, а також городи, сади, луки, пасовища. Часто зустрічається на узбіччях залізниць, шосейних і ґрунтових доріг, по берегах річок і ставків.
Шкодочинність полягає у зниженні врожайності сільськогосподарських культур, засміченні їх врожаю, погіршенні якості кормів, зниженні продуктивності пасовищ і негативному впливі на здоров’я людей.
Для своєчасного виявлення вогнищ бур’яну проводяться обстеження земельних угідь:
узбіч та схилів основних автомобільних і залізничних магістралей, територій станцій по яких перевозиться сільськогосподарська продукція;
пунктів ввезення, приймання, зберігання та використання засміченого матеріалу, а також прилеглих до них територій (в радіусі 3 км); сільськогосподарських угідь.
Основним заходом боротьби є агротехнічний метод: правильне чергування культур у сівозміні, обробка ґрунту, догляд за посівами, спрямований на зниження запасів насіння бур’яну в ґрунті й запобігання повторного засмічення як ґрунту, так і врожаю сільськогосподарських культур. На землях дуже засмічених амброзією, кращим заходом по очищенню ґрунту від запасів насіння є використання чистого пару, де, за правильного обробітку, засміченість бур’яном знижується на 70-80 %.
На невеликих площах та присадибних ділянках амброзію потрібно прополювати і скошувати не менше 3-4 разів за літо. На значних площах слід застосовувати гербіциди. Хімічний метод боротьби з амброзією є найбільш дієвим. Асортимент гербіцидів, що усувають даний карантинний вид, є досить широким. Вибір препарату здійснюють у залежності від культури та фази її розвитку.
Враховуючи велику шкідливість амброзії полинолистої, як для сільського господарства, так для здоров'я людини, боротьба з нею є одним з важливих і першочергових завдань усіх землекористувачів.
-
Насіння амброзії полинолистої Насіння амброзії полинолистої
-
Сходи амброзії полинолистої Сходи амброзії полинолистої
-
Ambrosia artemisiifolia L. Ambrosia artemisiifolia L.
-
Морфологічна форма - сірувата з червонуватими стеблами і дуже опушеними суцвіттями Морфологічна форма - сірувата з червонуватими стеблами і дуже опушеними суцвіттями
-
Морфологічна форма - зелена, розсіяно-опушена Морфологічна форма - зелена, розсіяно-опушена
-
Квітуюча рослина амброзії полинолистої – сильний алерген Квітуюча рослина амброзії полинолистої – сильний алерген
-
Основний метод боротьби з амброзією на невеликих площах - виривання бур’яну з корінням Основний метод боротьби з амброзією на невеликих площах - виривання бур’яну з корінням
-
Механічний спосіб боротьби – шляхом скошування Механічний спосіб боротьби – шляхом скошування
-
Хімічний спосіб боротьби з амброзією гербіцидом контактної дії Хімічний спосіб боротьби з амброзією гербіцидом контактної дії
https://www.fitolab.volyn.ua/fitosanitarnyi-stan-volynskoi-oblasti/ambroziia-polynolysta#sigProId9234a7820f